تا می توانید سبد غذایی خود را پر از حبوبات کنید

دسته بندی ها :
تا می توانید سبد غذایی خود را پر از حبوبات کنید

مصرف حبوبات را فراموش نکنید!

کارشناسان در هرم راهنمای غذایی، حبوبات را جزو گروه گوشت ها محسوب می‌ کنند، زیرا حبوبات سرشار از پروتئین می باشد . لیکن ارزش پروتئین آنها نسبت به گروه گوشت ها کمتر است. آن هم به دلیل این است که حبوبات فاقد اسیدهای آمینه دارای گوگرد ( میتونین و سیستوئین ) هستند. گروه حبوبات در مقایسه با غلات، دارای پروتئینی بین ۱۸ تا ۵۰ درصد است. این در حالیست که غلات تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد میتوانند پروتئین داشته باشند. طبق تحقیقات دانشمندان پروتئین‌های حبوبات معمولا از نظر لیزین غنی بوده و میتوانند بهترین منابع گیاهی برای تکمیل غلات باشند.

 

میتوانیم بگوییم که مقدار اضافه لیزین در حبوبات، کمبود لیزین در غلات را جبران نموده و همینطور مقدار اضافی میتونین در غلات، کمبود میتونین در حبوبات را تامین می‌کند.بر همین اساس میتوانیم عنوان کنیم که حبوبات مکمل غلات هستند و لازم است حبوبات را همراه با غلات مصرف کنید. از طرف دیگر مصرف حبوبات به دلیل داشتن فیبر زیاد و اشغال حجم زیادی از فضای معده، احساس سیری زودرس ایجاد می نماید. همینطور به دلیل آن که قند موجود در آن بتدریج آزاد می‌شود، ما دیرتر گرسنه می شویم.در مقایسه با حبوبات سایر مواد غذایی ازجمله نان‌های سفید فانتزی، لواش، سیب‌زمینی، برنج و شکر قندشان به سرعت جذب میشود. انرژی موجود در آنها به سرعت آزاد شده و ما را زودتر گرسنه کرده و شاهد بروز چاقی و افزایش ناگهانی قند خون خواهیم شد.

 

تحقیقات محققان در این زمینه نشان داده افرادی که دو بار یا بیشتر در هفته حبوبات بویژه نخود و لوبیا مصرف میکنند، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات، بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی و همچنین دیابت نوع ۲ در آنها کمتر خواهد شد. همچنین مصرف انواع حبوبات مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها بالا برده و کیفیت فعالیت روزانه و حافظه را افزایش می‌دهند. در ضمن مصرف حبوبات به دلیل دارا بودن عنصر کلسیم برای عدم ابتلاء به پوکی استخوان بویژه در دوران یائسگی زنان و در دوران رشد کودکان بسیار مفید بوده و نیز به خاطر وجود عناصر منیزیم و پتاسیم در تعدیل فشار خون و رفع بی‌خوابی‌های مزمن شبانه بسیار توصیه می‌شود.

 

از دیگر خواص مهم حبوبات، آهن موجود در آن است که به مقدار زیاد از بروز کم‌خونی جلوگیری می نماید. مهمترین ماده غذایی موجود در حبوبات ویتامین‌های گروه B هستند که نسبت به تمام مواد مغذی موجود در آن بسیار ارجحیت دارند، این ویتامین ها در رفع افسردگی و اختلالات عصبی موثر است. همچنین مصرف حبوبات به دلیل مواد فیبری موجود در آن در رفع یبوست، بواسیر و کاهش کلسترول خون نیز بسیار توصیه شده است.

 

اما با این همه خواص مفید حبوبات بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن در تغذیه انسان این است که باعث مقداری نفخ می‌شوند.حبوبات به دلیل وجود مقادیر زیادی از قندهای غیرقابل جذب هنگام مصرف می‌توانند اختلالات گوارشی و بویژه نفخ شکم ایجاد کنند. باید بگوییم که این قندها در روده کوچک هضم نمی‌شوند به دلیل اینکه آنزیم‌ مناسب آنها در بدن انسان وجود ندارد.بنابراین آنها بصورت هضم نشده وارد روده بزرگ می‌شوند در واقع جایی که باکتری‌های تخمیرکننده تولید گاز می کنند که بعضا در برخی از افراد موجب عوارضی مانند اسهال، دل‌درد و نفخ می‌ گردد.

در ضمن این توصیه را هم جدی بگیرید که حبوبات خشک در صورتی که زیاد کهنه باشند، به دلیل جمع شدن مواد غیرقابل جذب در آنها، هضمشان برای دستگاه گوارش بسیار مشکل خواهد بود و مقدار زیادی از مواد مغذی موجود در آن کاسته می‌شود. بنابراین بهتر است که حبوبات را از جاهای مطمئن و بصورت نسبتا تازه و نو تهیه فرمایید. الوپخش بهترین کیفیت حبوبات را در فروشگاه های خود در اختیار شما قرار می دهد.

برچسب ها :

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

0
X